Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

9th INTERNATIONAL PORTAGE CONFERENCE

7 – 10 NOVEMBER, PAPHOS, CYPRUS

 

 

DRAFT PROGRAMME

 

 

  DAY A’                                                                                        

  THURSDAY, 7 NOVEMBER 2002                                                                  

 

Simultaneous translation will be provided
 only in Acamas A+B and Acamas C Halls

 

 

09.00– 10.00

 

REGISTRATION                                                               Foyer

 

 

10.00 –10.30

 

 

OPENING CEREMONY                                                    Acamas Hall A + B

 

§         Welcoming address by Demetrios Neophytou, President, Cyprus Portage Foundation

§         Address by the President of the I.P.A. Mr David Shearer

§         Opening address by ...............................................

 

  10.30 – 11.00     COFFEE BREAK

 

 

11.00 –12.30

 

KEY NOTE SPEECH                                                         Acamas Hall A + B

 

A1 Early Identification of Children with Disabilities

      

        Don Bailey (U.S.A)

 

       DISCUSSION

 

       Coordinator:

 

  12.30 – 14.00      LUNCH

 

 

14.00 –15.30

 

PARALLEL SESSION 1

 

 

LECTURES

Acamas Hall A + B

 

 

WORKSHOP A

Acamas Hall C

 

WORKSHOP B

Aphrodite A + B

 

A2 “Early Intervention and the

      Natural History & Genetic 

      Syndromes             

                                            (20 minutes)

     Violetta Anastasiadou (Cyprus)

 

 

A5 “The Portage Group Program

       Revised”                 

                                            (20 minutes)

      I.O. Oenema and

      B.F. Van der Meulen

      (The Netherlands)

 

    

A6 Applying the Home Visitation

     Model to At Risk Children & 

     Families                 

                                            (20 minutes)

      Darlene Shearer (U.S.A.)

 

A7  Portage in Ireland.  Is it

       Appropriate for Our Society?”

                                            (20 minutes)

        Theresa Ghalaieny (Ireland)

 

 

DISCUSSION                     (10 minutes)

 

 

Coordinator:

 

A3 “Feeding and  

      Positioning for 

      Individuals with

      Central Nervous

      System Disfunction

 

      Teri Pinto (U.S.A)

 

A4 Communication,

     Behaviour and

     Developmental  

     Disabilities

    

      Irena Samaria (Cyprus)

    

 

  15.30 – 16.00          COFFEE BREAK

 

 

16.00 –17.30

 

PARALLEL SESSION 2

 

 

LECTURES

Acamas Hall A + B

 

 

WORKSHOP A

Acamas Hall C

 

WORKSHOP B

Aphrodite A + B

 

A8 Early Intervention Services of

     the Ministry of Labour and

    Social Insurance for Children

    with Special Needs in Cyprus

                                            (20 minutes)

      Evanthia Papasavva (Cyprus)

 

 

A11 Early Intervention Services of

         the Ministry of Education and

        Culture for Children with 

        Special Educational Needs.  

        The New Legislation”

                                   (20 minutes)

        Kyproula Makri (Cyprus)

 

 

A12 Families and Children:

       Making a Difference”

                                            (20 minutes)

        Mollie White (U.K.)

 

 

A13 Issues in Early Detection and    

       Intervention in Developing 

       Countries             

   (20 minutes)

        Marigold Thorburn (Jamaica)

 

DISCUSSION                     (10 minutes)

 

Coordinator:

 

A9Feeding and

      Positioning for

      Individuals with

     Central Nervous

     System Disfunctions

    

      Teri Pinto (U.S.A.)

 

A10 “Special Needs

        Children’s Teacher

        Training”

 

        Mara Puspure

        Rita Abele (Latvia)

        

 

 

19.30 –20.15

 

 

WELCOME DRINK

 

20.15 –

 

 

DINNER

 

 

  DAY                                                                          

  FRIDAY, 8 NOVEMBER 2002

 

09.00 –10.30

 

KEY NOTE SPEECH 2                                                Acamas Hall A + B

 

B1  “Moving Towards Inclusive Education:  The Role of the United Nations”

       

        Peter Mittler (U.K.)

          

       DISCUSSION

       Coordinator:

 

  10.30 – 11.00     COFFEE BREAK

 

 

11.00 –12.30

 

 

 

 

PLENARY SESSION 1                                                 Acamas Hall A + B

 

B2  Rescuing Early Intervention:  Sustaining the Family”

                                                                             (40 minutes)

        Barry Carpenter (U.K.)

 

B3  Development of Assessment and Teaching Strategy in Portage Group

       Teaching Setting”                               

                                                                                                   (40 minutes)

         Kaoru Yamaguchi (Japan)

 

       DISCUSSION                                                                                (10 minutes)

 

       Coordinator:

 

  12.30 – 14.00      LUNCH

 

 

14.00 –15.30

 

PARALLEL SESSION 3

 

LECTURES

Acamas Hall A + B

WORKSHOP A

Acamas Hall C

WORKSHOP B

Aphrodite A + B

 

B4  Incorporating Positive

      Behaviour Support into the

      Portage System       

                                        (40 minutes)

       David Shearer, Terri Pinto, Alice 

       Widgeon, Jane Raines  (U.S.A.)

 

B7  Training Teachers for Inclusion

                                    (20 minutes)

        Peter Mittler (U.K.)

                            

B8  “The work of  the Committee for 

       the Protection of the Rights of

       People with Mental Handicap 

       on Early Intervention”

                                         (20 minutes)

       Lygia Poullou (Cyprus)

 

 

DISCUSSION        (10 minutes)

 

Coordinator:

 

B5 The BROMWICH

      Model”

 

      Aphrodite Xiromeriti,

      Ioanna Barouta,  

      Zographia Koutroulou

      (Greece)

B6  Physical

       Management and

       Postural

       Management of 

       Home Visitors”

       

       Theresa Ghalaieny

       (Ireland)

 

 

 

  15.30 – 16.00          COFFEE BREAK

 

 

16.00 –17.30

 

 

POSTER PRESENTATION                                                             Foyer

 

 

B10 “Developing the Instrument to Measure Client Satisfaction.

       The Quality of Rehabilitation Services for Mentally Disabled Persons”

       Anja Manninen  (Finland)

 

B11  Kagyayaite Ima – Sparkle Now!”

        Kaoru Yamaguchi (Japan)

 

B12  “A Process Analysis of the Portage Teaching”

         Naoji Shimizu and Nishinaga Ken (Japan)

 

B13 “How to Apply PGEE to School-aged Children with Developmental Delay”

        Kemei Akihiro (Japan)

 

B14   Portage’s Evolution In Cyprus

          Cyprus Portage Team (Cyprus)

18.00

VISIT TO PAPHOS

 

20.30

 

DINNER IN PAPHOS

 

 

 

  DAY C’                                                                          

  SATURDAY, 9 NOVEMBER 2002

 

 

09.00 –10.30

 

 
KEY NOTE SPEECH 3                                          Acamas Hall A + B

 

C1  “Educational Tools for the Detection of Developmental Disfunction

 

        Aphrrodite Xeromeriti (Greece)

          

        DISCUSSION

 

        Coordinator:

 

  10.30 – 11.00     COFFEE BREAK

 

11.00 –12.30

PARALLEL SESSION 4

LECTURES

Acamas Hall A + B

WORKSHOP A

Acamas Hall C

WORKSHOP B

Aphrodite A + B

 

C2 “Families and the New Genetics: 

      Implications for Service

      Providers” 

                                        (20 minutes)

            Don Bailey (U.S.A.)

 

C5 “An Enquire into an Early

      Intervention Programme for

      Children with Motor Disorders”

                                         (20 minutes)

   Jill Wilson and Ann Fergusson (UK)

                                      

C6 “Beyond Anecdotal: A Parent’s

      Perspective on the Portage

      Experience”            

                                        (20 minutes)

      Nanette Christou (Cyprus)

         

 

C7 “Children with Special Educational

      Needs in Preschool Education:  The

      View of the Preschool Teachers”

                                         (20 minutes)

     Maria Tzouriadou and

     George Barbas (Greece)

 

                                        

DISCUSSION        (10 minutes)

 

 

Coordinator:

 

C3 “What do Parents and

      Professionals Expect

      from One Another”

 

      Penny Mittler and

      Peter Mittler (U.K.)

 

C4 “Early Detection of

      Children with

      Developmental 

      Disabilities in the Third

      World Countries”

 

     Marigold Thorburn 

     (Jamaica)          

 

  12.30 – 14.00      LUNCH

 

 

14.00 –15.30

 

PARALLEL SESSION 5

 

LECTURES

Acamas Hall A + B

WORKSHOP A

Acamas C

WORKSHOP B

Aphrodite A + B

C8 Measuring the Effectiveness 

      of Home Visiting and Parent

      Training Programs” 

                                         (20 minutes)

       Darlene Shearer (U.S.A.)

 

C11 Cognitive Checklist Revised

                                      (20 minutes)

          B.F. Van der Meulen

          S.J. Ruiter (The Netherlands)

         

C12  “Early Physiotherapeutic

         Intervention in Children with Down

         Syndrome”            

                                        (20  minutes)

        Litsa Constantinou (Cyprus)

 

C13  Early Intervention for Children

         with Sight Disabilities in

         Cyprus                 

                                         (20 minutes)

        Niki, Georgiou, Maria Kyriakou,              

         Dora Papageorgiou, Andri 

         Philippou (Cyprus)

 

 

C9 Experiencing and

      Elaborating the

      Difference”

       

         Maro Kakouri     

         (Cyprus)

 

C10M.A.P.S. Mental

        Attributes Profiling

        System”  

        (Computerized Battery

         for the Assessment of

         Dyslexia)

 

         Pantelis Makris,

         Stella Ioannidou,  

         Yiannis Laouris         

         (Cyprus)

DISCUSSION        (10 minutes)

 

 

Coordinator:

 

 

 

 

  15.30 – 16.00        COFFEE BREAK

 

16.00 –17.10

PARALLEL SESSION 6

LECTURES

Acamas Hall A + B

 

WORKSHOP A

Acamas C

 

WORKSHOP B

Aphroidte A + B

 

C14  “Argumentative and Alternative

       Communication Method Usage

       in the Portage Programme in

       Latvia           

                                         (20 minutes)

        Ineta Kursiete (Latvia)

 

 

C17  Early Supporting Intervention

         in Cyprus  

                                         (20 minutes)

        Thomas Katsionis (Cyprus)

 

C18 Physical Intervention Between

        Mother and Child Towards a

        Normal Sexual Maturation”

                                         (20 minutes)

          Arnon Levitan (Israel)

 

DISCUSSION

 

Coordinator

 

 

C15 “A European Early

       Intervention

       Programme”

 

      Anna Paradisiotou

 

 

C16  “Communication,

         Education (Early

         Intervention) of

         People with Severe

         Motor Disabilities

 

         Pantelis Makris

         (Cyprus)

17.15 –17.30

CLOSING SESSION                                                                  Acamas Hall A + B

-          Philippines:  announcement of the 10th International Conference 2004

-          Shearer

-          Neophytou

 

20.30

 

GALA DINNER